W jakich przypadkach bóle brzucha mogą okazać się groźne

W jakich przypadkach bóle brzucha mogą okazać się groźne

W jakich przypadkach bóle brzucha mogą okazać się groźneBól brzucha może wzbudzić zaniepokojenie, przede wszystkim, gdy jest silny i trwa dłuższy czas. Oczywiście nie każdy ból brzucha będzie konsekwencją jakiejś choroby, którą będziemy musieli leczyć w klinice. Jednak warto zdobyć wiedzę, która pozwoli nam odróżnić zwykłe bóle brzucha od tych, które mogą sugerować nam niebezpieczną dla naszego życia lub zdrowia chorobę. W medycynie odznacza się dwa rodzaje bólów brzucha, a mianowicie ból stały oraz ból kolkowy. Jak poznać jaki ból nas spotyka? Jest to bardzo łatwe, dla kolki charakterystyczne jest to, iż pojawia się ona okresowo, trwa niezbyt długo, ale jest on ostry i niemal nie do zniesienia. Spowodowany on jest przez rozciągnięcie lub skurcz narządów wewnętrznych, do których możemy zaliczyć jelita jak i moczowody.

Stały ból brzucha

Zwróćmy jeszcze uwagę na stały ból brzucha, który może być objawem poważniejszej choroby takiej jak wrzody żołądka lub zapalenia trzustki. Jest on stały i trudno się go pozbyć. Jeśli przy bólu występują inne dolegliwości brzuszne takie jak nudności, gorączka, wymioty lub czarny kolor stolca to konieczne będzie udanie się do lekarza, gdyż czarny stolec oznacza, że występuje krwawienie w przewodzie pokarmowym, a to jest już bardzo niebezpieczne dla naszego zdrowia , a nawet życia. Istnieje również możliwość, że nastąpi pęknięcie narządu wewnętrznego. Objawy będą widoczne, a należeć do nich będzie obfite pocenie, niskie ciśnienie, bladość oraz silny ból brzucha, jeśli zauważymy u kogoś takie oznaki niezwłocznie powinniśmy wezwać pogotowie, gdyż w tym stanie przewożenie kogoś własnym samochodem mogłoby się skończyć tragicznie.

Czynniki stresogenne

Mając ból brzucha stres jest często jego głównym powodem, ale nie zawsze, więc warto jest się wybrać do przychodni na badania, które potwierdzą przyczynę. Osoby cierpiące na ból brzucha przyczyny upatrują również w złym odżywianiu i małej aktywności fizycznej. Zastanawiając się co na ból brzucha może się okazać skuteczne często odnajdziemy w Internecie domowe sposoby. Wliczyć do nich można herbatę miętową, jogurty i wiele, wiele innych.